دیجی کالا
22 اسفند 1401 - 15:22

برخورد قاطع قضایی با برهم زنندگان امنیت در چهارشنبه آخر سال

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کردستان گفت: کسانی که به بهانه مراسم چهارشنبه پایان سال قصد اخلال در نظم و آسایش و آرامش عمومی داشته باشند و یا مبادرت به تخریب اموال عمومی کنند، تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.

رضا اعظمی در گفت وگو با خبرنگار فارس در سنندج، با اشاره به اینکه معمولا در شب چهارشنبه آخر سال هیجانات و شور و شوق خاصی در افراد به ویژه کودکان و نوجوانان وجود دارد، اظهار کرد: این قشر سنی سعی دارند به هر شکلی این هیجانات را تخلیه کنند، اما استفاده از مواد آتش زا و محترقه در این شب باعث مصدومیت یا در برخی موارد جانباختن هموطنان می‌شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کردستان با بیان اینکه شب چهارشنبه آخر سال یا همان چهارشنبه سوری، شبی است که بر اساس یک سنت قدیمی برای تخلیه هیجانات کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان بوده است، اظهار کرد: استفاده از مواد محترقه، بعضا انفجاری و مصدومیت و حتی مرگ افراد می‌تواند غم و اندوه را جایگزین شادی و نشاط چهارشنبه سوری کند.

اعظمی خاطرنشان کرد: مردم نباید با ایجاد سر و صدای ناهنجار و مهیب، شادکامی دیگران را به تلخی تبدیل کنند با کسانی که به بهانه مراسم چهارشنبه پایان سال قصد اخلال در نظم و آسایش و آرامش عمومی داشته باشند و یا مبادرت به تخریب اموال عمومی کنند، بر حسب گزارش و یا اعلام جرم از سوی ضابطین تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی که در آن اخلال در نظم و آسایش و آرامش عمومی جرم انگاری شده است، گفت: در راستای پیشگیری از این اقدامات که بعضا با حرکات غیرمتعارف و مخل آسایش مردم، می‌تواند عمل مجرمانه را به همراه داشته باشد از شهروندان تقاضا می‌شود با استفاده از ارزش‌ها و هنجار‌های عمیق جامعه مبتنی بر فرهنگ نشاط و شادی در سبک زندگی اسلامی ایرانی چهارشنبه سوری را پاس بدارند.

اعظمی تصریح کرد: پیشگیری از حوادث تلخ چهارشنبه‌سوری مستلزم ارتقای فرهنگ ایمنی است و در این میان خانواده نقش بسزایی در آموزش و افزایش آگاهی فرزندان خود دارند، از والد ین تقاضا کرد بر رفتار و عملکرد فرزندان خود در چهارشنبه پایان سال نظارت کنند و اجازه استفاد ه از ترقه‌های غیر مجاز و غیر استاندارد را ندهند، زیرا در سال‌های گذشته استفاد ه از این ترقه‌ها باعث وارد آمدن صدمات فراوان و نقص عضو شد ه است.

وی با تاکید بر اینکه مخالفتی با شادی مردم وجود ندارد، گفت: مشکل از جایی آغاز می‌شود که افراد آسایش و آرامش شهروندان عزیز را نقض کرده و بدون توجه به وضعیت جسمانی افراد سالمند و مریض و کودکان، با استفاده از مواد محترقه و آتش‌زا، هم آسایش عمومی را سلب می‌کنند و هم به خودشان و دیگران آسیب می‌زنند.

انتهای پیام/2330/71

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1090733